Pastaruoju metu Lietuvoje vis dažniau naudojamas žodis “hakatonas”. Klasterio nariams šis žodis ir pats procesas nėra naujiena, kadangi klasterio fasilitatoriai dalyvaudami įvairiose konferencijose visame pasaulyje, dalyvavo ir ne viename hakatone.
Taigi kas yra hakatonas (angl. hackathon)? Žodis yra dviejų angliškų žodžių „hack“ ir „marathon“ hibridas. „Hack“ naudojamas žaismingumo, įtraukimo, programavimo tyrinėjimo reikšme (neturi sąsajų su kompiuteriniais nusikaltimais). Pats hakatonas dar vadinamas hakerių diena arba hakerių festivaliu. Tai toks renginys, kurio metu susirenka programuotojai, grafikos dizaineriai, grafinių sąsajų dizaineriai, projektų vadovai tam, kad dirbdami kartu sukurtų kažkokį projektą, susijusį su IT. Kai kurie hakatonai trunka dieną, porą dienų, o kai kurie visą savaitę. Kai kurie renginiai organizuojami tik dėl socialinių ar edukacinių tikslų, tačiau daugeliu atvejų, pagrindinis uždavinys yra sukurti iš tikrųjų naudojamą ir pritaikomą programinę įrangą. Hakatonai gali būti skirti specialios programinės įrangos sukūrimui, tačiau dažniausiai specifinių apribojimų nebūna.
Maždaug 2000 metų viduryje ir pabaigoje hakatonai labai išpopuliarėjo įvairių kapitalistų tarpe, siekiančių, kad nauja programinė įranga būtų sukurta greitai ir kokybiškai. Tokiu būdu jiems buvo patogu atrasti naujas nišas inovacijoms ir papildomo finansavimo pritraukimui. Per tokius hakatonus išaugo kompanijos, žinomos visame pasaulyje, pavyzdžiui GroupMe, kurią vėliau įsigijo Skype; programinė įranga PhoneGap, kurią įsigijo Adobe.
O štai 2013-aisiais metais terminas hakatonas jau įgauna kitokią prasmę. Šių dienų hakatonai orientuoti į inovacijų kūrimą, prie kurių prisideda ne tik programuotojai, bet ir bendruomenės nariai. Pavyzdžiui, Palo Alto hakatonas vadinasi „Hack Palo Alto“, kurio tikslas – suteikti platformą, kurioje susitiktų tyrėjai, kūrėjai, IT specialistai ir visi kartu prisidėtų prie geresnės bendruomenės ateities kūrimo.
Tokiuose Palo Alto hakatonuose teko dalyvauti ir klasterio prezidentui Vytautui Ratkevičiui, kurių metu užmegzto pažintys su įvairiais tyrėjais, mokslininkais ir kompiuterinės programos kūrėjais, atvėrė įdomias vystimosi galimybes pačiam klasteriui. Įkvėpti hakatono idėjų, klasterio nariai ketina patys organizuoti hakatoną Lietuvoje. Apie tai daugiau bus galima sužinoti www.ucc.lt